G-7 VM 2016

2016-06-19 @ 19:30:17
Comments (0) Allmänt
Endast 21 startande i G-7. Dessa bilar gick till finalen
Årets förare i finalen
Brad 4th and TQ, Andre 3rd, Chubby 1st, Petr 2nd
 

OMO VM 2016

2016-05-22 @ 15:52:00
Comments (0) Allmänt
Startrakan och alla 42 bilarna
Fingret i Port Jeff
Ron Herreras concourse kaross.
Kvalresultatet i OMO
Brad & Doug
3rd Andy, 1st Brad, 2nd Chubby
 
 
 

G-27 VM i New York

2016-05-20 @ 21:57:15
Comments (1) Allmänt
kvalresultatet från G-27 Port Jeff
Finalens resultat i årets G-27
2and Juha, 1st Jeff, 3rd Heiko
Hela de glada gänget i finalen 2016
 
 

Light-27 VM i New York

2016-05-20 @ 20:32:15
Comments (0) Allmänt
Jose Estebans light -27 bil
Årets världsmästare i light -27
Jose Esteban kallas också för "Pingvinen"
Tvåa blev Mike Chmielewski och trea kom Petr Kricl
Bäste svensk blev Andre Eriksson på en 6:e plats. 43 startande i klassen.
 

Scale Auto i Stenungsund

2016-04-18 @ 18:58:36
Comments (2) Allmänt
Denna tidiga söndagsmorgon lockade inte lika många som gårdagens race gjorde. Blott 9 bilar kom till start.
Bilarna i a-finalen
De Goa gubbarna på prispallen 
Stort tack till våran sponsor Saab museet via Peter Bäckström 👍🏼

West Cup i Stenungsund

2016-04-18 @ 18:53:01
Comments (0) Allmänt
Lördagens race lockade många till Stenungsund.
Amerikanarna fick flytta till andra garaget för att få plats med alla borden 😆
Dagens top 3 juniorer i GT-1
Dagens top 3 seniorer i GT-1
Super Productions glada pristagare i juniorklassen
De muntra seniorerna i Super Production
 
 

BCC 2

2016-04-03 @ 17:13:25
Comments (2) Allmänt
Dagen startfält med 8 bilar
Dagens tävlingsledare Alicia Hermansson
Dagens Trio 👍🏼
Resultatlistan kommer på Sveslots modellsida

Serie Väst i Partille.

2016-03-20 @ 07:41:52
Comments (0) Allmänt
Årets andra deltävling i Partille lockade 19 startande i Production light och 14 startande i vanliga Production 24.
Janne Ekman var TQ i båda klasserna om jag minns rätt.
Mia bil som vann totalt, efter båda tävlingarna i Production light.
2nd Drutten, 1st Fru Ekman and 3rd Herr Ekman.
Resultat efter båda tävlingarna i Light.
Pallen för Juniorerna i Production 24.
Druttens vinnarbil i Prodution 24, med den nya Isra Vm karossen.
2nd Lasse, 1st Drutten och 3rd Stefan i Production 24.
Resultatlister kommer nog på Sveslot och Go-69s hemsida.

Asker 1000

2016-03-13 @ 11:36:42
Comments (0) Allmänt
Ökenslots egna stjärnreporter Knacke var på en snabb lördagsutflykt till Asker igår, tillsammans med Janne Andersson.
Han skickade över följande: 

Resultat Production 24.

Finalresultat Box 12. 


Pallen i Production 24.

Pallen i Box-12.


Finalbilarna i Box-12 inför starten.

Old times

2016-02-28 @ 17:54:27
Comments (4) Allmänt

Tänkte en go bild från första 1/32 Nats, året var 1989.
Bilden är från Production 32 finalen på lördagen.
På kvällen efter 1/32 Nats var det party med
Storheter som Blomman och RL.
Detta är en bild från året innan(1988) från 6 timmars.
Dom två första åren körde man med handout karosser, men olika sorter.

Även ett härligt miniracing magasin med text av 
Roffe på framsidan, kom ut på söndagen efter 32 nats dom första åren. 


BCC 1 2016 i Stenungsund.

2016-02-24 @ 21:13:37
Comments (2) Allmänt

BCC tävlingarnas sponsor, Knacke Börjesson.
Det klena startfältet i dagens race.
2nd Mate, 1st Törnfeldt and 3rd Lasse Törn.

6 timmars i Partille 2016.

2016-02-21 @ 18:55:57
Comments (0) Allmänt

Årets prispall i 6 timmars.
Guss och Stefans vinnarbil 2015 och 2016, endast ny kaross.

1/32 Nats 2016 i Stenungsund.

2016-02-20 @ 19:45:20
Comments (4) Allmänt

Dagens startfält i Production 32.
Drutten nyservade chassi.
3rd Lasse P, 1st Guss o 2nd Lasse T.
Dagens startfält i Stocker.
Stefans 1st place Stocker.
2nd J Ekman, 1st Stefan and 3rd K Signal.
Druttens bil i formula 32.
2nd Stefan, 1st Drutten and  3rd Anders G.
Slappisar.
Guss Eurosport 32.
2nd Drutten, 1st Guss and 3rd Hasse.


G-7 germany open.

2015-12-06 @ 21:00:34
Comments (0) Allmänt

Main cars
Drivers.
result..

Omo result

2015-12-05 @ 19:33:22
Comments (0) Allmänt

Omo winner Juha 907 laps, second Mikael S 892 laps and 3rd Vlado 871 laps. 4th Mario 870 laps, 5th Jari P 863 laps, 6th was Gugu 857 laps and 7th Heiko 846 laps, 8th Peter F 808 laps.

RSS 2.0